Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Poškodbe konj pozimi

+2
Andreja
petraR
6 posters

Go down

Poškodbe konj pozimi Empty Poškodbe konj pozimi

Objavlja  petraR Sre 12 Dec 2012 - 11:13

Odpiram temo o poškodbah pri konjih, ki so tudi čez zimo v laufštalcah.

Danes se mi je konj poškodoval tako, da se je z glavo zaletel v steno pri izhodu iz hleva (s ponijem sta se grizla čez ogrado in hotela na hitro zbežat ven iz hleva Rolling Eyes ).
Po glavi in nad očesom si je posnel kar nekaj centimetrov dlake (do golega) in pa nekje tudi do krvi. Pojavilo se mi je kar nekaj vprašanj.

Kaj pomeni za konja razkuževanje z jodom po nezaščiteni, ranjeni koži pri temperaturah v minus? Če je večji del izpostavljen mrazu, brez dlake, ali lahko mraz poškoduje tkivo?
Kako se tretira večje poškodbe pozimi? Če ima konj naprimer poškodovano nogo in s tem onemogočeno gibanje, je potem bolje da ga vhlevimo v toplejši prostor ali pa pokrijemo?

Če ima kdo že izkušnje s podobnimi situacijami, bi bilo super, če bi jih delil, da se kaj novega naučimo. Smile

lp, Petra Very Happy
petraR
petraR

Število prispevkov : 25
Join date : 18/12/2010

Nazaj na vrh Go down

Poškodbe konj pozimi Empty Re: Poškodbe konj pozimi

Objavlja  Andreja Sre 12 Dec 2012 - 19:18

Moj žrebec si je pred dvema letoma sredi najhujše zime na banji za napajanje do kosti odprl nogo (prednja noga, predel med karpusom in bicljem). Osebno nič ne kompliciram, takrat sem mu pregledala rano, razkužila, povila s coban povojem in ga vrgla nazaj v laufštalo. Coban je super, ker je samolepilen in polelastičen, tako da se da z njim lepo povijati, ne navleče se vlage kot ostali povoji ali bandaže in diha. Potem sem vsak dan prevezovala in razkuževala, dokler se rana ni globinsko zacelila.

Kadar se mi le podrgnejo (torej so samo brez dlake), dva dni razkužujem z vato, namočeno v jod, nato pa niti to več ne. Če so nizke temperature in sneg, je možnost okužb zelo mala. Večji poudarek je le na higieni prostora, kjer se konji zadržujejo, iztrebljajo itd.

Doslej (se pravi skoraj 6 let, odkar imam konje v laufštali) še nisem imela primera poškodbe, pri kateri bi konja dejansko zaprla v boks. Če gre za resnejše poškodbe, konja ločim od ostalih, vendar mu nikoli ne omejujem gibanja.
Andreja
Andreja

Število prispevkov : 1346
Join date : 21/04/2008
Age : 37

Nazaj na vrh Go down

Poškodbe konj pozimi Empty Re: Poškodbe konj pozimi

Objavlja  Damjan S. Čet 13 Dec 2012 - 20:02

Eeee, hm...
Saj sem se trudil, a ne gre...

Rane tipa "odrgnina", kar posnetje kar nekaj centimetrov dlake na glavi definitivno je ne terjajo prav nobene oskrbe! Dlaka bo v nekaj tednih zrasla nazaj, na delu, kjer je odrgnjeno malce globje ("do krvi") pa se bo najprej naredila hrasta, pod njo se bo prizadeti del kože regeneriral, rast dlake pa bo še nekoliko počakala! Včasih se na takem mestu pojavi brazgotina, to pomeni da so tam trajno poškodovane tudi osrednje kožne strukture, dlačni mešički, lojnice, etc.. Organizem tovrstne situacije sanira s takoimenovanim "fibroznim", poljudno "brazgotinskim" tkivom, ki se nekoliko razlikuje od običajne kože... Navzven je to opazno kot brezdlačno, deformirano mesto na koži... Brazgotina pač.
V luči vizualne opredelitve konja kot "čudovitega" bitja so brazgotine seveda povsem nesprejemljiv pojav. Enako kot pri ljudeh, še posebej, kadar se pojavijo na področju obraza. K sreči živimo v času, ko sodobna dognanja stroke omogočajo sanacijo vizualno motečih poškodb organizma s pomočjo t.i. "estetske kirurgije"! cheers

Seveda je nujno, da izvajanje tovrstnih posegov prepustimo za-to izurjenim in izobraženim strokovnjakom, ker vendarle gre za poseg v živ organizem, podobno kot pri kopitih. Oskrba ran ni nekaj, česar bi se smeli kar povprek lotevati sami...

Pa tudi... Da, mraz lahko poškoduje tkivo. Take poškodbe imenujemo ozebline!
V kontrolinanih pogojih pa lahko s pomočjo povzročanja strogo omejenih ozeblin odstranjujemo nekatere kožne malformacije...
Skratka, nezaščitena, ranjena, z jodom tretirana koža je v mrazu vsekakor izpostavljena nevarnosti! Je pa resnost take nevarnosti pretežno nizka do zanemarljiva... Odvisno pač od vsakega posameznika.

V primeru andrejinega žrebca pa se vendarle lahko in smemo nekolikanj zamisliti. Poškodbe, ko je zunanjim vplivom izpostavljena kost spadajo med najresnejše, tako pri ljudeh, kot tudi pri živalih. Bakterijske infekcije kosti so med najtežje ozdravljivimi, neredko se končajo z amputacijo prizadete okončine. To je pomembno dejstvo. Za srečen razplet in zacelitev se zato bolj kot oskrbi rane lahko zahvalimo posrečenemu spletu okoliščin, ki so do tja pripeljale.
V angleškem govornem področju v takih primerih radi rečejo: "Luck comes with the brave!", mi, balkanci pa običajno: "Sreća budalu prati!".

Lp Damjan What a Face
Damjan S.
Damjan S.

Število prispevkov : 232
Join date : 23/02/2010
Age : 47
Kraj : ljubljansko barje

Nazaj na vrh Go down

Poškodbe konj pozimi Empty Re: Poškodbe konj pozimi

Objavlja  petraR Pet 14 Dec 2012 - 11:30

Torej zdaj ko je razkuženo, najdem samo še dobrega estetskega kirurga za konje, pa bo vse vredu Laughing

petraR
petraR

Število prispevkov : 25
Join date : 18/12/2010

Nazaj na vrh Go down

Poškodbe konj pozimi Empty Re: Poškodbe konj pozimi

Objavlja  Damjan S. Pet 14 Dec 2012 - 13:27

Itak, he, he... santa
Damjan S.
Damjan S.

Število prispevkov : 232
Join date : 23/02/2010
Age : 47
Kraj : ljubljansko barje

Nazaj na vrh Go down

Poškodbe konj pozimi Empty Re: Poškodbe konj pozimi

Objavlja  Andreja Pet 14 Dec 2012 - 22:41

No, Damjan, lahko se zgovarjaš na srečo, Boga, super razmere, lahko po balkansko, angleško, kitajsko ... vstavi po želji. Dejstvo pa je, da dve leti pred tem veterinar (ja, tisti s faksom, diplomo, praktičnimi izkušnjami itd.) na popolnoma enak način tretiral do sklepne ovojnice razbit karpus. Pregledal, razkužil, zavil in konja poslal nazaj izpust. Sliko konja najdeš v tej temi, po datumu pa lahko ugotoviš, da so bile razmere še malo bolj ugodne za infekcije kot sredi zime. Ko sem vprašala, če se moram bati kakšnih komplikacij, mi je odvrnil, da prav nobenih, dokler bom rano 2x dnevno razkužila in jo ustrezno povila. Pa je preživel kastrat, preživel je tudi žrebec. Še vedno imata oba po 4 noge, en ima golo mesto na karpusu, drugi pa majceno bulo na kosti. Tak da v končni fazi to ni zraslo na mojem zeljniku in doslej se je še vedno dobro izteklo. Po zaslugi česarkoli že ...



Andreja
Andreja

Število prispevkov : 1346
Join date : 21/04/2008
Age : 37

Nazaj na vrh Go down

Poškodbe konj pozimi Empty Re: Poškodbe konj pozimi

Objavlja  Damjan S. Pon 17 Dec 2012 - 18:46

Andreja je napisal/a:in doslej se je še vedno dobro izteklo. Po zaslugi česarkoli že ...

Ja, seveda se je. Ne moreš pa pri zdravi na podlagi dveh, treh situacij trditi, da to tako je. Ker ni!

Saj pri tebi in tvojih konjih deluje, ne moreš pa na noben način zagotoviti, da bo tudi pri drugih. Ker razmere in okoliščine pač niso enake... In tudi rezultati ne!
Problem bo nastal, ko se po tvojih navodilih neka terapija ne bo izšla tako, kot predvidevaš. Takrat bodo tudi najmilejša konjeljubska bitjeca od nekod pritegnila pojem "odškodninske odgovornosti" (so pač taki časi), posledično pa se bo nekolikanj, scela po nepotrebnem sicer, a vendar zapletlo tudi tvoje življenje... Zato!

Lp damjan What a Face
Damjan S.
Damjan S.

Število prispevkov : 232
Join date : 23/02/2010
Age : 47
Kraj : ljubljansko barje

Nazaj na vrh Go down

Poškodbe konj pozimi Empty Re: Poškodbe konj pozimi

Objavlja  Andreja Pon 17 Dec 2012 - 19:24

Damjan S. je napisal/a:Ja, seveda se je. Ne moreš pa pri zdravi na podlagi dveh, treh situacij trditi, da to tako je. Ker ni!

Nič ne trdim. Sem samo mnenja, da situacija ni tako ekstremna in fatalna, kakor jo želiš prikazati.

Damjan S. je napisal/a:Saj pri tebi in tvojih konjih deluje, ne moreš pa na noben način zagotoviti, da bo tudi pri drugih.

Nič ne zagotavljam. Na zastavljeno vprašanje sem zgolj podala svoje izkušnje in svoj zorni kot na reševanje problematike.

Damjan S. je napisal/a:Problem bo nastal, ko se po tvojih navodilih neka terapija ne bo izšla tako, kot predvidevaš.

Kakšna navodila, človek? A jih lahko citiraš? Morda komu kje narekujem/zapovedujem, kako naj postopa pri oskrbi ran? Daj se vsaj nanašaj na moje poste, če se že obešaš na detajle.

Damjan S. je napisal/a:Takrat bodo tudi najmilejša konjeljubska bitjeca od nekod pritegnila pojem "odškodninske odgovornosti" (so pač taki časi), posledično pa se bo nekolikanj, scela po nepotrebnem sicer, a vendar zapletlo tudi tvoje življenje... Zato!

Res je, a to se lahko pripeti tudi tebi, ko na ciničen način "priporočaš" slivove veje, ker imajo konji vendar dovolj "občutljiv smrček" (ali kako si se že izrazil?), da se bodo znali odmakniti od trnja ... Ali staknili poškodbo očesa.

Andreja
Andreja

Število prispevkov : 1346
Join date : 21/04/2008
Age : 37

Nazaj na vrh Go down

Poškodbe konj pozimi Empty Re: Poškodbe konj pozimi

Objavlja  Damjan S. Pon 17 Dec 2012 - 21:16

Andreja je napisal/a:
Kakšna navodila, človek? A jih lahko citiraš? Morda komu kje narekujem/zapovedujem, kako naj postopa pri oskrbi ran? Daj se vsaj nanašaj na moje poste, če se že obešaš na detajle.

No, poglejmo...

Razlaga, kako oskrbeti globoko (do kosti) rano s povijanjem s "coban" povojem in 2x dnevno razkuževanjem je lahko v izraziti korelaciji z navodilom, kako oskrbeti tako rano. Ko jo prebere nekdo, ki je kaj podobnega že videl, si seveda s tem lahko tudi pomaga. Ko pa tovrstno izkušnjo na tak način opišeš tako očitnemu anatomsko/fiziološkemu analfabetu (PteraR oprosti prosim, nič osebnega!), se v vsakem primeru izpostaviš kot nekdo, ki "se spozna", posledično pa tudi tvoje besede dobijo večjo težo. Zato to ni več le opisovanje lastnih izkušenj, ker se v tem kontekstu tvoje besede lahko berejo tudi kot navodilo. Velja previdnost! Suspect Res pa je, da se tudi sam prepogosto znajdem v taisti zanki... scratch

Sicer pa, no ja... Rad se "obešam na detajle"! Detajli namreč razkrivajo... queen

Pa še eno "off-topic": A boš v petek v Ljubljani? santa

Lp Damjan What a Face

Damjan S.
Damjan S.

Število prispevkov : 232
Join date : 23/02/2010
Age : 47
Kraj : ljubljansko barje

Nazaj na vrh Go down

Poškodbe konj pozimi Empty Re: Poškodbe konj pozimi

Objavlja  Andreja Tor 18 Dec 2012 - 0:08

Damjan S. je napisal/a:Pa še eno "off-topic": A boš v petek v Ljubljani? santa

Ne bom. Imamo službeni party. What a Face Sicer pa bo tako ali tako konec sveta. Wink
Andreja
Andreja

Število prispevkov : 1346
Join date : 21/04/2008
Age : 37

Nazaj na vrh Go down

Poškodbe konj pozimi Empty Re: Poškodbe konj pozimi

Objavlja  Uncas Sre 19 Dec 2012 - 0:35

Mhm, kje si bil pa 8.? Huh? bounce
Uncas
Uncas

Število prispevkov : 1962
Join date : 22/04/2008
Kraj : Ljubljana

http://www.myspace.com/vran_uncas

Nazaj na vrh Go down

Poškodbe konj pozimi Empty Re: Poškodbe konj pozimi

Objavlja  Damjan S. Sre 19 Dec 2012 - 15:01

Uf, ja... Celo popoldne plužil sneg, za finale pa še malo "zaplužil"... drunken Sorči, pre-dead. Zimske tegobe pač, saj tema je kar prava...

Lp Damjan What a Face
Damjan S.
Damjan S.

Število prispevkov : 232
Join date : 23/02/2010
Age : 47
Kraj : ljubljansko barje

Nazaj na vrh Go down

Poškodbe konj pozimi Empty Re: Poškodbe konj pozimi

Objavlja  pastirček Ned 23 Dec 2012 - 20:46

Tudi pri nas smo imeli operacijo na konjevi nogi! Veterinar lepo obrezal divje meso,povil z "coban" povojem in spustil konjička lepo nazaj v lauf hlevček.Konju previjamo in razkužujemo vsake tri dni.Rana se izredno lepo celi in ni nobenih problemov zaradi tega,ker konj nima omejenega gibanja!! Ne vem,zakaj bi konja za vsako poškodbo zapiral v box?? Ne rečem kaj res večjega.
pastirček
pastirček

Število prispevkov : 302
Join date : 24/12/2008
Age : 65

Nazaj na vrh Go down

Poškodbe konj pozimi Empty Re: Poškodbe konj pozimi

Objavlja  steakamb Čet 27 Dec 2012 - 23:57

Ja pozimi rane lepše celijo ,ker ni tako vroče in ni nadležnih muh. Laughing
steakamb
steakamb

Število prispevkov : 85
Join date : 29/11/2009
Age : 51
Kraj : Maribor/Ožbalt

Nazaj na vrh Go down

Poškodbe konj pozimi Empty Re: Poškodbe konj pozimi

Objavlja  Uncas Pet 28 Dec 2012 - 15:28

Omejeno gibanje konj je itak stvar privlečena iz prejšnje dobe. Tako kot fiksacija pri poškodbah mehkih tkiv. Dajmo čimbolj omejiti cirkulacijo in poslabšati funkcijo celjenja... Evil or Very Mad
Uncas
Uncas

Število prispevkov : 1962
Join date : 22/04/2008
Kraj : Ljubljana

http://www.myspace.com/vran_uncas

Nazaj na vrh Go down

Poškodbe konj pozimi Empty Re: Poškodbe konj pozimi

Objavlja  petraR Pet 28 Dec 2012 - 20:29

"tako očitnemu anatomsko/fiziološkemu analfabetu (PteraR oprosti prosim, nič osebnega!)" none taken. Se mi zdi pa prenaglo ocenjevati znanje človeka na podlagi enega vpisa.

Deliti izkušnje se mi zdi pozitivno in sem mnenja, da je procent ljudi, ki slepo brez razmisleka preide v delovanje vseeno premajhen, da bi bil tvoj (če smem tikati) strah upravičen. Vprašala sem pa zgolj zato, ker imam konje v prosti reji šele eno leto in so detajli (dogme-kot npr. omejitev gibanja) o katerih se mi zdi vredno pogovarjati. Pa četudi samo zaradi afirmacije.

petraR
petraR

Število prispevkov : 25
Join date : 18/12/2010

Nazaj na vrh Go down

Poškodbe konj pozimi Empty Re: Poškodbe konj pozimi

Objavlja  Damjan S. Pet 28 Dec 2012 - 22:51

Vau, "PetraR" tikanje bom seveda toleriral, še zlasti takole, na daljavo...

Kar pa se ocene na podlagi enega vpisa tiče pa tudi... Tisti, na katerega je letelo, je bil vsaj zame dovolj zgovoren...

Lp Damjan What a Face
Damjan S.
Damjan S.

Število prispevkov : 232
Join date : 23/02/2010
Age : 47
Kraj : ljubljansko barje

Nazaj na vrh Go down

Poškodbe konj pozimi Empty Re: Poškodbe konj pozimi

Objavlja  Sponsored content


Sponsored content


Nazaj na vrh Go down

Nazaj na vrh

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu