Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zavorna pot mojega konja je neskončna

+5
zelenka
Uncas
pastirček
matju™a
natalija
9 posters

Stran 1 od 2 1, 2  Next

Go down

Zavorna pot mojega konja je neskončna Empty Zavorna pot mojega konja je neskončna

Objavlja  natalija Ned 14 Feb 2010 - 0:23

Imam super konja, krasno ujahan, priden, deloven, v polni kondiciji, ubogljiv in sploh naj in naj. Star je 14 let. Ima pa eno napako. Kadar jaham sama nimam z njim nobenega problema, mogoče tu in tam občasno, ampak ni hudo. Hudo pa je, če jahamo v skupini 2-3 ali več jahačev. Ni variante, da bi bil drugi ali katerikoli po vrsti, vedno hoče biti prvi. In Bog ne daj, da zasliši, da kateri od konj malce pospeši. Takoj je našpičen in že čaka, da se bo pognal v galop. No, že to je problem, ampak hujši problem je zaustavljanje. Njegove bremze absolutno ne primejo, dokler za sabo sliši kakršenkoli konjski topot. Lahko ga ustavljam z nogami, rokami, besedami, kletvicami, njegova zavorna pot je dolga vsaj 500 metrov. Menjali smo vse mogče žvale, od oliv, do western, do kandar in še vse kar je vmes. Jahati ga poskušam s čimbolj mehko roko, ne vlečem in ne cukam, ne "španam", ampak ustavljanje v galopu je pa nenormalno. Za sabo prenese le korake enega konja s katerim sta soseda v boksu in skupaj v izpustu. Ampak tega je naštudiral. Točno ve, da ga ta drugi konj ne bo nikoli prehitel, pa čeprav bi ga lahko.
Potem so mi predlagali, da ga v ustavljanju naciljam na neko oviro. Tudi to sem poskusila, a njemu ni problem. Jo bo preskočil, odskočil in zavil, že kje našel kakšno luknjo, da se bo stiščal skozi, imam pa občutek, da bi jo bil pripravljen tudi podreti.

Trenutno sploh ne vem več, kaj naj storim. Zdaj sem se odločila, da bom z njim nekaj časa delala samo v maneži, pa da potem vidim, če mi bo uspelo kaj narediti. Škoda mi ga je, ker je drugače pameten in zavidanja vreden konj, ampak kljub vsej tej njegovi pameti, ga nikakor ne morem naučiti ustavljanja. No, še njegova prehrana..sena- poleti trave ali paše v izobilju, 1/2 l namočenih pesnih rezancev in 2dcl cabalusa brez ovsa zjutraj in zvečer. Poleti pesnih rezancev ne dajem, ker ima dovolj sveže trave. Vedno ima na voljo tudi vitaminski solni kamen. Mu mogoče dajem preveč? Mu naj ukinem dodatke?

Imate vi kakšen pameten predlog?

natalija

Število prispevkov : 20
Join date : 27/09/2008

Nazaj na vrh Go down

Zavorna pot mojega konja je neskončna Empty Re: Zavorna pot mojega konja je neskončna

Objavlja  matju™a Ned 14 Feb 2010 - 0:44

Kako dolgo pa ga imaš?Koliko jahata?Je sam ali v čredi?

Problem je ta, da je sam sebi gospodar, torej nekje med vama manjka komunikacija,ne zaupa tu dovolj, ne tebi ne tvojim dejstvom.Poskušaj postopoma, najprej v paru z enim konjem,s katerim se najbolj ujame, nato z dvema, med delom ga utrujaj.Menjava korakov, menjava smeri,poti.Ko začne po svoje, se obrni in jahaj kontra, ko se pomiri, nadaljujta pot.Precej zahtevno in utrujajaoče, a vredno poizkusa.

Konjeva samozavest je močnejša od nas, njegovo telo v primerjavi z našim neobvladljivo.Toda, na njegovem hrbtu si ti tista, ki vodiš ples.Jahanje na terenu v skupini je precejšnja preizkušnja za oba.

No, doma imamo enega s podobnim energijskim presežkom, kar pripisujemo delno tudi značilnosti njegove pasme in kar hudemu temperamentu.Načeloma nima problemov, le če začuti nekoga s podobnim presežkom, potem zna bit ogenj v strehi.Da, se ga lahko ukroti, vendar to ni nujno slaba lastnost.Moj mož je to izkoristil sebi v prid. Zavorna pot mojega konja je neskončna Icon_lol Pač, če konj ni vajen in če ga nervirajo drugi konji (našega predvsem štancarji, nevajeni ne jahača, ne terena ...pač konjenica style), se lahko temu elegantno ogneš, družbe 2,3, ..5, se pa hitro navadiš.
matju™a
matju™a

Število prispevkov : 677
Join date : 25/04/2008
Age : 54
Kraj : Prevalje

Nazaj na vrh Go down

Zavorna pot mojega konja je neskončna Empty Re: Zavorna pot mojega konja je neskončna

Objavlja  pastirček Ned 14 Feb 2010 - 12:18

matjuša je napisal/a:
No, doma imamo enega s podobnim energijskim presežkom, kar pripisujemo delno tudi značilnosti njegove pasme in kar hudemu temperamentu.Načeloma nima problemov, le če začuti nekoga s podobnim presežkom, potem zna bit ogenj v strehi.Da, se ga lahko ukroti, vendar to ni nujno slaba lastnost.Moj mož je to izkoristil sebi v prid. Zavorna pot mojega konja je neskončna Icon_lol Pač, če konj ni vajen in če ga nervirajo drugi konji (našega predvsem štancarji, nevajeni ne jahača, ne terena ...pač konjenica style), se lahko temu elegantno ogneš, družbe 2,3, ..5, se pa hitro navadiš.

No,z tem vpisom se pa ne strinjam čisto! Konji niso štancarji samo zaradi jahača itd.Konj lahko štanca tudi zaradi presežka energije in "borbe" z jezdecem,ker ga slednji ne pusti,da bi istrošil presežek energije v galopu.Sam imam podoben problem z mojim Maximiljanom.Moj konj je bil partner konja,ki je treniral galop.Skupaj sta bila v treningu!Pravzaprav je bil za treniranje drugega konja! Tudi midva nisva navajena jahanja v skupini in tudi moj hoče vedno biti prvi.Kar navadno tudi je,ker ima zelo hiter korak,običajno najhitrejši v skupini.In ravno tako kot je zgoraj opisano,ne pusti da bi ga kdo prehitel.Ampak to samo prvo uro ježe,nato pa se umiri in mu ni več mar za druge konje.Ko pa jaham sam,pa nimam totalno nobenih problemov.

Težko je dati kak konkreten nasvet.Morda je najbolje da jahaš sama,če ti je to všeč.Jaz že najraje jaham sam.Samo včasih jaham v družbi še enega konja. Ker je konj toliko star,boš težko kaj naredila. Jaz sem marsikaj rešil tako,da sem hodil poleg konja in ga ustavljal vsakih 100m. Pa korak,pa stop,pa kas pa stop pa........!Tak konj,kot ga opisuješ, pa je lahko celo nevaren zate.

Je pa še en nasvet, ne jahaj galopa! Če imaš dovolj prostora,konja med galopom obrni nazaj,če se pusti obrniti. Zavedaj pa se,da moraš v nekontrolinarem galopu prvo poskrbeti za svojo varnost in poskrbeti,da se boš obdržala na konju. Jahači delajo napako in prvo na vso silo ustavljajo konja,pri tem pa ne pomislijo,da so sami v veliki nevarnosti.V reees hudi sili,pa ti ne preostane drugega,kot noge iz stremen in podreti konja! Zavorna pot mojega konja je neskončna Icon_cry Samo to je pa že extrem,ko res ne gre drugače,ko si res v hudi nevarnosti ti ali pa drugi ljudje,vozila....!

Aja,še nekaj! Ukini mu čisto vse,dobiva naj samo seno in minerale! Če veš,da boš šla jahati v skupini,ga dan prej izjahaj 2 ali 3 urce! Zavorna pot mojega konja je neskončna Icon_biggrin Zavorna pot mojega konja je neskončna Icon_biggrin Obilo uspeha želim in pazi nase!! Zavorna pot mojega konja je neskončna Icon_biggrin
pastirček
pastirček

Število prispevkov : 302
Join date : 24/12/2008
Age : 65

Nazaj na vrh Go down

Zavorna pot mojega konja je neskončna Empty Re: Zavorna pot mojega konja je neskončna

Objavlja  matju™a Ned 14 Feb 2010 - 12:33

Ja, pastirče, o čem pa js?Tudi če je bil galoperjev partner, to ni presežek energije kot take, pač rabiš več dela, da se sporazumeta...Vedno je najpomembnejši kontakt med konjem in človekom, se pa nkateri jahači precenjujejo...

S podiranjem konja se ne strinjam! Konja se v tem neobvladljivem momentu potegne v eno smer in v krog..ko začne popušča, popustiš.. če ne gre, jahanje v grupi opustiš, nič hudega.Uvajaš postopoma.Tudi oves ni tak problem..

Štancanje?Konj ne deluje na jahačeva dejstva, pač pa čaka dejstvo od drugega konja..Največkrat so to pač dosti "pokvarjeni" konje, zopet s strani človeka.Tukaj bi omenila tudi galop, ki se ga ni treba bati, če se konj"prevzame" obrneš v drugo smer i ga zmatraš..Pretirano zadrževanje ni dobro, kadar delaš na zaupanju.

Niso pa vsi konji za vse, niti vsi jahači, treba je najti pot, ki ustreza obema..
matju™a
matju™a

Število prispevkov : 677
Join date : 25/04/2008
Age : 54
Kraj : Prevalje

Nazaj na vrh Go down

Zavorna pot mojega konja je neskončna Empty Re: Zavorna pot mojega konja je neskončna

Objavlja  Uncas Ned 14 Feb 2010 - 12:46

Se strinjam in se ne s predhodnikom.
Seveda lahko povsem spremeniš obnašanje 14 letnega konja, tudi 40-letnega bi lahko.
In konj ne rabi štancat, če ima presežek energije Very Happy

Strinjam pa se, da imata verjetno malček težav v medsebojni komunikaciji in odločitev, da se za nekaj časa preseliš v manežo je vsekakor pametna. Pravzaprav bi ti priporočala tudi delo na tleh. Ti moraš biti vodja vajine čredice ne glede na zunanje vplive. Razviti morata medsebojno spoštovanje. Dokler tega ne "poštimata" med seboj, ni varno hodit ven.

Če se že spraviš ven in se zopet znajdeš v tej situaciji, je varianta konja ustavjat počasi na krogu (kar se pa ne da na ozkih poteh), sama sem pa znala konj "zeznit" tudi tako, da je moral galopirat dalje, ko so se že drugi ustavili, ampak vse to sem delala, preden me je srečala pamet Wink

Danes, če s konjem nimam odnosa, po katerem ga lahko na teren odjaham le na oglavko (pa četudi morda uporabim uzdo), ga raje sploh ne. Smile

Aja, glede hrane - lizalni kamen ni vitaminski in vsekakor ne zadosti konjevih potreb po mineralih, zato je smotrno polagati dober mineralni dodatek in le solni kamen.
Oves ni problem, če se ga krmi v dovolj majhnih količinah
Uncas
Uncas

Število prispevkov : 1962
Join date : 22/04/2008
Kraj : Ljubljana

http://www.myspace.com/vran_uncas

Nazaj na vrh Go down

Zavorna pot mojega konja je neskončna Empty Re: Zavorna pot mojega konja je neskončna

Objavlja  matju™a Ned 14 Feb 2010 - 13:30

Konja se vedno usmeri krožno (z rahlim, a odločnim privitjem glave) v breg.Tako je to rešljivo tudi na ozkih poteh...(ena stran stena skoraj, druga stran plazovi..huh,dečko pa z glavo na pobeg.....Very Happy)


Nazadnje urejal/a matjuša Ned 14 Feb 2010 - 15:28; skupaj popravljeno 1 krat
matju™a
matju™a

Število prispevkov : 677
Join date : 25/04/2008
Age : 54
Kraj : Prevalje

Nazaj na vrh Go down

Zavorna pot mojega konja je neskončna Empty Re: Zavorna pot mojega konja je neskončna

Objavlja  Uncas Ned 14 Feb 2010 - 13:53

Sem tudi to že prakticirala, ja, v mojih najbolj divjih časih, ko sem angleže jahala na veliko. Sem konja tudi v skale zaplezala, če je bila kriza. Ampak dol priti..... to je pa druga zgodba Zavorna pot mojega konja je neskončna Icon_lol
Uncas
Uncas

Število prispevkov : 1962
Join date : 22/04/2008
Kraj : Ljubljana

http://www.myspace.com/vran_uncas

Nazaj na vrh Go down

Zavorna pot mojega konja je neskončna Empty Re: Zavorna pot mojega konja je neskončna

Objavlja  natalija Pon 15 Feb 2010 - 12:56

Sem se že navadila, da če grem z njim, grem sama, pa ga v galop spustim v breg, ki mu da misliti ali pa je pot tako dolga in široka in je skoraj ne zmanjka, da si spiha dušo in da ga na koncu potem lahko sama brez problema ustavim. Če gremo pa v skupini, pa že vsi vedo, da mora biti prvi in da takrat galopa skoraj ni. No, imamo tudi zanj eno pot...najprej hoja ogrevanje kakšno urico po strminah in dolinah, potem pa 5km galopa po široki, ravni makadamski gozdni stezi, samo pa ni variante, da ga kdo prehiti. Je hiter kot veter in njegovo srce ne pusti, da ne bi bil prvi. Zanimivo pa je, da se neverjetno hitro regenerira, pa če je še tako utrujen in "spumpan". 5 minut, pa je že pripravljen na nov zagon. Je pa na terenu pravi mercedes in imam ga full rada, ker je zelo, zelo siguren in neustrašen.

natalija

Število prispevkov : 20
Join date : 27/09/2008

Nazaj na vrh Go down

Zavorna pot mojega konja je neskončna Empty Re: Zavorna pot mojega konja je neskončna

Objavlja  zelenka Pon 15 Feb 2010 - 13:25

Natalija, s kje pa si? Mogoče kakšen uporabnik foruma z izkušnjami živi blizu in lahko pride pogledat (malo jih motiviraj Zavorna pot mojega konja je neskončna Icon_tongue).
zelenka
zelenka

Število prispevkov : 1687
Join date : 22/04/2008
Kraj : Primorska

https://barefoot.slovenianforum.com

Nazaj na vrh Go down

Zavorna pot mojega konja je neskončna Empty Re: Zavorna pot mojega konja je neskončna

Objavlja  Andreja Pon 15 Feb 2010 - 14:55

Meni to diši po enem kasaškem psihiču. Sem zadela?
Andreja
Andreja

Število prispevkov : 1346
Join date : 21/04/2008
Age : 37

Nazaj na vrh Go down

Zavorna pot mojega konja je neskončna Empty Re: Zavorna pot mojega konja je neskončna

Objavlja  pastirček Pon 15 Feb 2010 - 16:16

Andreja je napisal/a:Meni to diši po enem kasaškem psihiču. Sem zadela?

Mislim,da govorimo o tem konju!! Mater ga pogrešam!!

Zavorna pot mojega konja je neskončna Tn_norci_20013%7E0
pastirček
pastirček

Število prispevkov : 302
Join date : 24/12/2008
Age : 65

Nazaj na vrh Go down

Zavorna pot mojega konja je neskončna Empty Re: Zavorna pot mojega konja je neskončna

Objavlja  natalija Pon 15 Feb 2010 - 17:34

Pastirček "utrofil" si. Ni ga boljšega konja, samo "bremze" mu ne delajo. A si jih ti tako izrabil?hihihii... Iti z njim samim na teren je sanje, zanesljiv in pameten, neustrašen, stoji, kjer ga postaviš, ni da ni kvalitete, ampak ustavljanje v skupini...to je pa skoraj nemogoč podvig. Ko že vsi stojijo on še 500 m kar galopira. In če pred njim ni prostora, potem je boljše da se pripraviš...

natalija

Število prispevkov : 20
Join date : 27/09/2008

Nazaj na vrh Go down

Zavorna pot mojega konja je neskončna Empty Re: Zavorna pot mojega konja je neskončna

Objavlja  pastirček Pon 15 Feb 2010 - 17:50

natalija je napisal/a:Pastirček "utrofil" si. Ni ga boljšega konja, samo "bremze" mu ne delajo. A si jih ti tako izrabil?hihihii... Iti z njim samim na teren je sanje, zanesljiv in pameten, neustrašen, stoji, kjer ga postaviš, ni da ni kvalitete, ampak ustavljanje v skupini...to je pa skoraj nemogoč podvig. Ko že vsi stojijo on še 500 m kar galopira. In če pred njim ni prostora, potem je boljše da se pripraviš...

On je bil od nekdaj tak! Zavorna pot mojega konja je neskončna Icon_biggrin V skupini pa sva jahala samo parkrat in takrat je res bil nemogoč.Če ni bil prvi je vedno štancal!! Zavorna pot mojega konja je neskončna Icon_biggrin Prodaš? Zavorna pot mojega konja je neskončna Icon_redface
pastirček
pastirček

Število prispevkov : 302
Join date : 24/12/2008
Age : 65

Nazaj na vrh Go down

Zavorna pot mojega konja je neskončna Empty Re: Zavorna pot mojega konja je neskončna

Objavlja  Andreja Pon 15 Feb 2010 - 20:02

Aha. Po opisu sodeč bi lahko bil tudi kakšen kasač "stare šole". Takšnim namreč dobesedno zablokira glava, ko zalaufajo, in jih ne ustavi niti betonski blok pred nosom.

Pravzaprav bi zelo rada dala kakšen konkreten nasvet, ampak v destih letih, odkar se večinoma bavim ravno s takšnimi primerki, še nisem odkrila neke osnovne metode, ki bi vsaj v večini delovala. Maneža je zagotovo priporočljiva za utrjevanje odzivnosti, vendar lahko tudi zavaja. Konji namreč niso neumni in kaj hitro ugotovijo, da v maneži nimajo veliko izbire. Zato marsikdaj jahač kakšna dva meseca guli manežo, nakar se z navidezno obvladljivim konjem spusti na teren, kjer se zgodba ponovi. Prav tako je vsako "utrujanje" začasen izhod v sili, saj konj na tak način pridobiva na kondiciji, vse skupaj pa se lahko sprevrže v začaran krog. Obračanje ja, kadar se konj dejansko obrne. Se pa lahko zgodi, da v želeno smer obrne samo glavo ali se delno previje, galopira pa še kar v prvotno začrtani smeri. Verjemite mi na besedo, v taki situaciji se ni prijetno znajti. Wink

Osebno sem mnenja, da razna "goreča srca" in "neukrotljive duše" spadajo v žajfaste filme o konjih, ne pa v realnost. Če izhajamo iz prvinskega obnašanja neudomačenih konj, je situacija jasna: galop pomeni beg, beg pomeni nevarnost in ogroženost. Kdor bo zadnji v čredi, ima vse šanse, da bo večerja plenilcu. Zato je treba udomačenemu jahalnemu konju dopovedati, da galop (četudi v skupini) ne pomeni nevarnosti. Žal je to utopično pričakovati od dirkalnih konj (čeprav tudi turnirski niso izjema) pa tudi od tistih, ki so jih "ujahali" raznorazni samooklicani mojstri. Očitno so tudi pri tvojem frajerju to lekcijo preskočili.

Iz lastnih izkušenj ti priporočam, da se enostavno prilagodiš konju in jahaš v dvoje ali pa po vnaprej planiranih poteh, kjer veš, da ne bo panike, če te bo odnesel. Prevzgoja takega konja, ki že toliko let dela isto, bo dolgotrajna in zahteva ogromno potrpljenja ter volje. Pa še poleg tega ni garancije, da bo konj potem 100 % zanesljiv.
Andreja
Andreja

Število prispevkov : 1346
Join date : 21/04/2008
Age : 37

Nazaj na vrh Go down

Zavorna pot mojega konja je neskončna Empty Re: Zavorna pot mojega konja je neskončna

Objavlja  natalija Pon 15 Feb 2010 - 20:14

pastirček je napisal/a:
natalija je napisal/a:Pastirček "utrofil" si. Ni ga boljšega konja, samo "bremze" mu ne delajo. A si jih ti tako izrabil?hihihii... Iti z njim samim na teren je sanje, zanesljiv in pameten, neustrašen, stoji, kjer ga postaviš, ni da ni kvalitete, ampak ustavljanje v skupini...to je pa skoraj nemogoč podvig. Ko že vsi stojijo on še 500 m kar galopira. In če pred njim ni prostora, potem je boljše da se pripraviš...

On je bil od nekdaj tak! Zavorna pot mojega konja je neskončna Icon_biggrin V skupini pa sva jahala samo parkrat in takrat je res bil nemogoč.Če ni bil prvi je vedno štancal!! Zavorna pot mojega konja je neskončna Icon_biggrin Prodaš? Zavorna pot mojega konja je neskončna Icon_redface

A ti bi ga nazaj kupil? Pa saj imaš Maximiljana.
No, o tem nisem ravno razmišljala, če bi pa, pa samo, če bi prišel v take roke, da bi ga razumeli in da ga zaradi njegovega karakterja potem ne bi maltretirali. Potem imam raje, da je pri meni, pa ga grem tiste 2-3x na teden sama jahat z njim. Ga je škoda, ker je drugače eden najbolj kvalitetnih konj.

natalija

Število prispevkov : 20
Join date : 27/09/2008

Nazaj na vrh Go down

Zavorna pot mojega konja je neskončna Empty Re: Zavorna pot mojega konja je neskončna

Objavlja  natalija Pon 15 Feb 2010 - 20:22

Andreja, res je kar praviš, najbolje je s takim konjem jahati sam, imaš nekaj od ježe, pa po takšnih poteh, kjer vem, da ga bom imela možnost ustaviti in da ne bom imela problemov s prometom ali čem podobnim. No, ker imam takih poti dovolj, to ni problem. Me je pa res zanimalo, če je kakšen način, da ga spreobrneš. Ampak tak je, če se ne da, se ne da. Sicer greva s kolegom pogosto skupaj in ker je on še bolj izkušen jahač, jaha Samota, jaz pa Aldija. Zanimivo je, da takrat pa sploh ni tekmovalen in z njim ni problema. A, Bog ne daj, da bi se priključil še tretji jahač.... No, "nabildan" je pa tudi, kondicije ima za 10 konjev, nikoli ne omaga in nikoli mu ni dovolj terena. Pa drugače je res super konj!

natalija

Število prispevkov : 20
Join date : 27/09/2008

Nazaj na vrh Go down

Zavorna pot mojega konja je neskončna Empty Re: Zavorna pot mojega konja je neskončna

Objavlja  marko100 Tor 16 Feb 2010 - 10:03

No morem povedat, da sem imel priliko tega konja jahat. To so bili časi, ko je imel Leon še oba konja Sama in Maxa doma.
Destinacija Vrhnika - Cerkniško - Bloke (kjer na žalost ni blo Jureta doma)... skratka kilometrov malo morje.

Kmalu na začetku poti je konj poizkusil koliko sme in me poskušal, kar povprek po bližnjici odnesti v galop. Konja obrnem na krogu (obrčalni krog kot bi obračal reaktivca). Konja ustavim in greva midva v kontra smer kot Leon ene 20m. Me Leon gleda čudno kaj počnem in sprašue če bo šlo in pride k meni? Ob mojem odgovoru naj nadaljuje v koraku lepo počasi naprej se je dobil nekam skeptiče oči Zavorna pot mojega konja je neskončna Icon_lol. In res jaz konja obrnem lepo počasi v pravo smer in seveda je že bila tendenca po galopu, ker pa se to ne sme, ga zadržim. Si mislim ti pa mene že ne boš jeb... zato se bova pač imela hitro lekcijo... sledi 5 krogov na mestu levo, desno še malo levo, korak še 5 metrov v nasprotno smer, konja obrnem nazaj v pravo smer in on stoji kot pribit. Vse skupaj se odvije v parih sekundah, da revež sploh nima časa pomislit o kakšni neumnosti. Leon je bil tačas že cca 50 metrov stran in me opazuje čez ramo z takimi očmi Zavorna pot mojega konja je neskončna Icon_eek ... Zavorna pot mojega konja je neskončna Icon_lol Zavorna pot mojega konja je neskončna Icon_lol. Ga poženem v korak in glej ga zlomka on gre v korak, spustim v kas in on gre v kas nadaljujeva v lahnem kasu. Ustavim sicer je malo trajal dlje kot bi moral a vseeno on je ustavil. Počakam sekundo ali dve ravno toliko, da se je umiril, popustim vajeti in on nadaljuje sam v koraku, šaltam takoj v kas (preden dobi kakšno svojo idejo), poženem v galop do skrajnosti (morava ja Leona ujet Zavorna pot mojega konja je neskončna Icon_cool ), priletiva do Leona in potem je blo Whoaaa po kavbojsko sicer malo brutalno ampak kaj hočeš, hitre lekcije so pač take... . Me je Leon malo grdo gledal Zavorna pot mojega konja je neskončna Icon_evil ampak samo je pa šel lepo kot mucek brez vsakih bedarij dalje. Sva kasneje Z Leonom še kasala in kentrala in to v štric brez vsakega prehitevanja in to z dvema konjema, ki sta zelo podobna. Leon je bil takoj za to, da poizkusiva in glede na to, da je poznal oba konja je bil vidno presenečen, da je uspelo v tako kratkem času.

Sicer nisva jahala v skupini vendar bi pomoje z pravilnim delom lahko Sama v veliki meri spreobrnila.
Rabi pa on odločno roko. Je zelo inteligenten konj in hitro dojema kaj sme in kaj ne le dosleden je treba bit.

Prevzgojo začni z konjem, ki ga pozna. Delaj predvsem na menjavi hodov, ježa v štric, ježa za prvim konjem, menjava pozicije -samo v koraku, kasneje v kasu če bo šlo. Konja ne spuščaj v polni galop. Kas je maksimalna hitrost, kasneje kenter. Ta konj mora bit stalno miselno zaposlen kadar jezdiš v dvoje, zato dolžino ježe prilagodi temu.

Ko bo to obvladal dodaj še enega neznanega konja in zadevo ponoviš. Nekaj časa je samo korak, čez čas (tedni dela) dodaš lahen kas, mnogo pozneje (še par tednov), ko bo znanje utrdil pa kenter (ampak on ne sme biti prvi in ne zadnji). Predvsem pa nobenih hitrih prehitevanj. Galop, kot ga poznaš sedaj pozabi.
Ko boš izbrala partnerja za jahat glej, da bo pirpravljen delat v tvojih hodih.
marko100
marko100

Število prispevkov : 350
Join date : 06/11/2008
Age : 42

Nazaj na vrh Go down

Zavorna pot mojega konja je neskončna Empty Re: Zavorna pot mojega konja je neskončna

Objavlja  pastirček Tor 16 Feb 2010 - 11:43

Zavorna pot mojega konja je neskončna Icon_biggrin Je tako in žal mi je.da nisva bliže doma in da nisva šla večkrat! Zavorna pot mojega konja je neskončna Icon_cry Če bi bila,bi Samo bil še vedno v družbi Maxa Zavorna pot mojega konja je neskončna Icon_biggrin !!
pastirček
pastirček

Število prispevkov : 302
Join date : 24/12/2008
Age : 65

Nazaj na vrh Go down

Zavorna pot mojega konja je neskončna Empty Re: Zavorna pot mojega konja je neskončna

Objavlja  matju™a Tor 16 Feb 2010 - 11:56

...s tem še ne pomeni, leon, da bi ga ti obvladal..Vsak si konja sam ukroti, prilagodi in na vsakogar konj deluje drugače.še tako vrhunsko streniran in izšolan konja pod neustreznum jahačem dela.."narobe"..
matju™a
matju™a

Število prispevkov : 677
Join date : 25/04/2008
Age : 54
Kraj : Prevalje

Nazaj na vrh Go down

Zavorna pot mojega konja je neskončna Empty Re: Zavorna pot mojega konja je neskončna

Objavlja  pastirica Tor 16 Feb 2010 - 12:25

Marko, zgleda da imaš v sebi skritega šepetalca.... Zavorna pot mojega konja je neskončna Icon_wink Malo heca, ampak jaz delam točno takšne akrobacije s konji, ki so neposlušni in temperamentni. To so res uau konji, ki so po navadi vedno tudi šefi v čredah in imajo borben karakter. Treba jih je zaposlit s svojimi ukazi, da mislijo samo še nate. Drugače pa se jih za začetek lotim tako, da jih fliknem na veliko prostora in v čredo. Potem se začne...
Ravnokar sem dobila novega konja prav zato, ker ga prejšni lastniki nekako niso mogli obvladat ( še posebaj na konjenicah ). Res je borec in ima ogromno energije, krasen konj,....ko je prišel sedaj v novo čredo ( še trije drugi konji ) sem imela ta teden takšen prvovrsten seminar podrejanja in komunikacije, da se mi je kar smejalo. Nobenih hudih fizičnih borb, ampak psihologija pa taka... Zavorna pot mojega konja je neskončna Fresse No, saj si lahko predstavljate... in to naredi ogromno. No, nujen je tudi dober trening komunikacije med jahačem in konjem, kakor je opisala Mateja - ja, tudi niso vsi konji za vse.

Za takšnega konja bi predlagala kot prvo živlenje 24h na prostem in Parelli igre. Ampak dejstvo je, da takšni ostajajo celo življenje in je ves čas treba dela na tem, potem pa se odločiš, ali si pripravljen na to. Močni karakterji, sploh pa ferarriji, hitro psihološko obrnejo nas ljubeče lastnike.... Zavorna pot mojega konja je neskončna Icon_lol
pastirica
pastirica

Število prispevkov : 98
Join date : 12/07/2008

Nazaj na vrh Go down

Zavorna pot mojega konja je neskončna Empty Re: Zavorna pot mojega konja je neskončna

Objavlja  marko100 Tor 16 Feb 2010 - 14:13

No nisem ravno šepetalec. Se pa hitro vidi ali konj ve kaj lahko in kaj ne in dela po svoje.
Skratka na meni je probal in videl, da ga pač ne bo sračkal in je nehal. Če konj po tistem hitri šoli nebi vsaj približno pokazal sodelovanja bi najbrž obrnil nazaj proti domu.

Zadeva bi se lahko seveda tudi drugače končala z kakšnim padcem in poškodbami zato previdnost pri podobnih podvigih ni odveč.
marko100
marko100

Število prispevkov : 350
Join date : 06/11/2008
Age : 42

Nazaj na vrh Go down

Zavorna pot mojega konja je neskončna Empty Re: Zavorna pot mojega konja je neskončna

Objavlja  pastirček Tor 16 Feb 2010 - 19:35

matjuša je napisal/a:...s tem še ne pomeni, leon, da bi ga ti obvladal..Vsak si konja sam ukroti, prilagodi in na vsakogar konj deluje drugače.še tako vrhunsko streniran in izšolan konja pod neustreznum jahačem dela.."narobe"..
Draga moja,jaz s Samotom nisem imel nobenih problemov!! Ampak res nobenih!! Zame je plaval čez Ljubljanico.Je ni stvari,ki bi se je bal.Potem je pa sin mooočno štrbunknil in je šlo vse v maloro.Jahati ni več hotel.Dobil nisem nobenega jahača,da bi ga prejahaval in je konj samo stal.Se spomniš mojih brezštevilnih oglasov na konji.com,da dam konja brezplačno za jahanje! Tud eden pametan se ni oglasil.Samo dva možakarja,k še osedlati nista znala!!
pastirček
pastirček

Število prispevkov : 302
Join date : 24/12/2008
Age : 65

Nazaj na vrh Go down

Zavorna pot mojega konja je neskončna Empty Re: Zavorna pot mojega konja je neskončna

Objavlja  matju™a Tor 16 Feb 2010 - 19:46

Ma ja , pustmo raje tole, je kar precej vprašanj v zraku glede tega, vendar so to tvoje osebne odločitve...
matju™a
matju™a

Število prispevkov : 677
Join date : 25/04/2008
Age : 54
Kraj : Prevalje

Nazaj na vrh Go down

Zavorna pot mojega konja je neskončna Empty Re: Zavorna pot mojega konja je neskončna

Objavlja  pastirček Tor 16 Feb 2010 - 19:50

matjuša je napisal/a:Ma ja , pustmo raje tole, je kar precej vprašanj v zraku glede tega, vendar so to tvoje osebne odločitve...
Čist točno tako!
pastirček
pastirček

Število prispevkov : 302
Join date : 24/12/2008
Age : 65

Nazaj na vrh Go down

Zavorna pot mojega konja je neskončna Empty Re: Zavorna pot mojega konja je neskončna

Objavlja  matju™a Tor 16 Feb 2010 - 19:58

p.s.
ne bi bla js, če ne bi vprašala..zakaj si ga sploh oddal, prodal,zdaj pa bi ga mel nazaj? Zavorna pot mojega konja je neskončna Icon_cry pač...ni mi jasno..
matju™a
matju™a

Število prispevkov : 677
Join date : 25/04/2008
Age : 54
Kraj : Prevalje

Nazaj na vrh Go down

Zavorna pot mojega konja je neskončna Empty Re: Zavorna pot mojega konja je neskončna

Objavlja  Sponsored content


Sponsored content


Nazaj na vrh Go down

Stran 1 od 2 1, 2  Next

Nazaj na vrh

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu