Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Nov napajalnik ali zgodba, ki še čaka svoj epilog

5 posters

Go down

Nov napajalnik ali zgodba, ki še čaka svoj epilog Empty Nov napajalnik ali zgodba, ki še čaka svoj epilog

Objavlja  Andreja Tor 26 Maj 2009 - 14:51

Torej, situacija je sledeča ...

Pred 14 dnevi mi je uspelo nekaj nepredstavljivega. Doslej smo konjem vodo s cevjo natakali v kad, iz katere so potem pili. Tako je bilo tudi v petek, 14 dni nazaj. Edina razlika med tem petkom in katerim koli petkom je bila ta, da sem pozabila zapreti vodo ... in se odpeljala v MB pazit bratovo mačko. 5 ur kasneje me kliče mama, da smo brez vode (imamo namreč samo studenec), konji pa potrebujejo Noetovo barko. Tako je naša familija leta 2009 za dva dni ostala brez pitne vode.

Kakor koli, zdaj so razmere normalne, tudi vodo imamo spet, je pa dogodek spodbudil očeta, da je zunaj naredil napajalnik. Vse lepo in prav, familija Zalokar nadvse navdušena, da zdaj ne bo več treba natakati vode. Zmota! Konji se namreč napajalnika niti ne dotaknejo. Za Ronija sem še nekako pričakovala, da bo sitnaril, saj je od vseh treh najmanj časa preživel v stiku z napajalnikom. Ampak da bosta pa stara dva zakomplicirala, ki do pred letom in pol drugega kot napajalnika sploh poznala nista, to si pa nisem mislila. In tako imamo zdaj napajalnik, natakamo pa še vedno v kad, ker bi konji drugače dehidrirali v tej vročini.

Napajalnik sem res skrbno očistila, nima ne vonja, ne okusa, za vsak slučaj sem vrgla vanj še malo morske soli za tako "natur" dezinfekcijo, ampak konji se ga vseeno ne dotaknejo. Kaj naj nardim? Naj jih pustim na milost in nemilost brez vode? Se mi ne zdi ravno pametna ideja za ledvice in splošno počutje. Bi bilo pa vseeno fino, če bi ga začeli uporabljati, ker bi mi s tem prihranili marsikatero skrb okoli vode in vročine.

Ideje? podobne izkušnje?
Andreja
Andreja

Število prispevkov : 1346
Join date : 21/04/2008
Age : 37

Nazaj na vrh Go down

Nov napajalnik ali zgodba, ki še čaka svoj epilog Empty Re: Nov napajalnik ali zgodba, ki še čaka svoj epilog

Objavlja  pico_pek Tor 26 Maj 2009 - 15:24

Sam sem se soočal s podobno zadevo pri žrebetu, katerega sem razvajal in mu sam točil vodo. Ampak moralo je priti do tega, da se sam navadi piti vodo iz napajalnika. Nisem razbral ali imate napajalnik na jezik ali na plovec. Ta drugi je izredno odličen, se najbolje obnese. Ta prvi je pa še kar zakompliciran, da se konj nauči. Jaz sem osebno dvignil nivo jezika na dokaj visoko višino s pomočjo preurejanja napajalnika, kar ni zahtevno. Nato sem spustil malo vode od spodaj, da jo je konj videl in ko je hotel priti do nje, se je dotaknil jezika in voda je začela teči. Na samem začetku sem mu dobesedno tiščal glavo na jezik napajlnika, da se je navadil in si prišel sam na jasno kako to deluje. Prioriteta, da navadiš konja na napajlnik je, da ga izpostaviš žeji ! Sam sem delal točno to kar ti in je konj začel to preveč izkoriščevati. Moj nasvet je..... posveti se vsakemu konju posebej, naredi tako kot sem zgoraj opisal, izpostavi ga žeji ter naj počasi spozna, da napajalnik ni "zmaj".

Sam s tem nimam problemov, saj nam na pašniku voda teče noč in dan in je bana za vodo pretoočna, tako da je voda skoz sveža in ne prestana, topla,......
pico_pek
pico_pek

Število prispevkov : 73
Join date : 06/05/2008
Age : 33

Nazaj na vrh Go down

Nov napajalnik ali zgodba, ki še čaka svoj epilog Empty Re: Nov napajalnik ali zgodba, ki še čaka svoj epilog

Objavlja  Andreja Tor 26 Maj 2009 - 15:33

Bi razumela, če bi šlo za mlade konje. Ampak moje mrcine so stare 22, 11 in 5 let, vsi pa so pred sistemom laufštale živeli v boksih in normalno pili iz napajalnika. Tako da ne verjamem ravno, da so pozabili, napajalnik pa je tudi vzet iz enega izmed boksov.

Nikakor ne mislim konj v tem vremenu izpostavljati žeji. Dehidracija prizadene ledvice in to je najmanj, kar si želim. Potem raje še naprej točim v bano.
Andreja
Andreja

Število prispevkov : 1346
Join date : 21/04/2008
Age : 37

Nazaj na vrh Go down

Nov napajalnik ali zgodba, ki še čaka svoj epilog Empty Re: Nov napajalnik ali zgodba, ki še čaka svoj epilog

Objavlja  zelenka Tor 26 Maj 2009 - 15:37

Jejžešna, Andreja. Kako ste preživeli brez vode? affraid

Ko dam svoje konje v boks, ravno tako ne marajo piti iz napajalnika (in se "sekiram" z vedri vode..za vsak slučaj). Imam 2 boksa in imata različna napajalnika - opažam, da "raje" pijejo iz tistega, ki je bolj mehek za pritisnit.

Poleg tega verjamem, da če bo vsaj eden "zagrabil", se mu bodo ostali pridružili, saj bodo videli, da ni nikakršen bav-bav.

Ko bodo spet brez vode (naj bodo malo žejni..to pa je itak kmalu v tej vročini), jo natankaj v napajalnik in jih "vabi", naj tam pijejo (malo z roko pobrkljaš po vodici). Sklepam, da bodo odpili, kolikor se da, da ni treba pritisnit. Pa spet natoči (ali držiš, medtem, ko pijejo) in tako naprej... seveda v upanju, da bodo enkrat pritisnili.

Sem prepričana, da če bi bili super žejni, bi hitro poštekali. Če mojim kdaj zmanjka vode, premečejo vsa vedra in skušajo odpret ventil (so ga tudi že uničile). Seveda pazim, da se to ne zgodi, vendar nikoli ne moreš biti siguren.. (npr. vdor ovc od soseda, ki vse spijejo..)

Moja prijateljica pa ima drug problem - potok. V sklopu pašnika je tudi potok, vendar konji nočejo pit iz njega. Raje čakajo na drugi strani pašnika (kjer jim polaga hrano), žejni. Seveda potem dobijo polno banjico vode in je problema konec.
Sedaj bom tudi jaz ogradila nov pašnik, ki bo imel potok (izvir). Upam, da mi Bimbo in mali ne bosta povzročala preglavic, kar se pitja iz potoka tiče.
zelenka
zelenka

Število prispevkov : 1687
Join date : 22/04/2008
Kraj : Primorska

https://barefoot.slovenianforum.com

Nazaj na vrh Go down

Nov napajalnik ali zgodba, ki še čaka svoj epilog Empty Re: Nov napajalnik ali zgodba, ki še čaka svoj epilog

Objavlja  pico_pek Tor 26 Maj 2009 - 15:42

Rešitev je v tem, da ko konj začuti žejo išče vodo. Ker je v bani ne bo, bo iskal druge vire in brezskrbi konj ne bo žejen če je možnost dostopa vode. V tistih trenutkih moraš biti poleg njih in jih navajati na napajalnik. Voda v bani je za njih nekaj najboljšega, s tem se podpira njihovo lenuharjenje in to bodo izkoriščali do konca. Zaradi trenutne vročine in možnosti hitre dehidracije pa lahko prestaviš tole navajanje na hladnejše dni, ki prihajajo, če se ti žverce smilijo. Te popolnoma zastopim, da delaš v najbolje konjem ampak pazi, da ne postaneš suženj le-teh.
pico_pek
pico_pek

Število prispevkov : 73
Join date : 06/05/2008
Age : 33

Nazaj na vrh Go down

Nov napajalnik ali zgodba, ki še čaka svoj epilog Empty Re: Nov napajalnik ali zgodba, ki še čaka svoj epilog

Objavlja  Andreja Tor 26 Maj 2009 - 15:55

Ko smo namontirali napajalnik, sem jih prvo noč pustila brez vode. Pa se noben tut dotaknil ni napajalnika. Raje so čisto žejni čakali, da se natoči voda in se seveda je, ker sem šla potem na fax. In ker poznam svoje konje, predvsem žrebca, vem, da bi me žejni pričakali tudi pozno popoldne, ko bi se vrnila s faxa. Sem se tudi dva dni trudila z vodenjem k napajalniku, čofotanjem, natakanjem, prikazovanjem itd. Neverjetni so. Very Happy

Mislim, saj ni take panike, se mi ne dogaja vsak dan, da bi spraznila studenec. Je pa fino v tem vremenu, ker imajo v napajalniku vedno hladno vodo, medtem ko se ona v banji zagreje. Pa dobro, če jim paše...

Drugače pa v izkoriščanje in konjsko sužnjelastništvo ne verjamem. Smile Se mi zdi, da gre tu bolj za podobno situacijo kot pri starih ljudeh, ki so navajeni nekaj delati po svojem sistemu in jih vsaka novost vrže iz tira ter pahne v neobogljenost. Mogoče je kriva tudi višina, saj je napajalnik zaradi cevi namontiran višje od kadi.

Vseeno hvala za predloge. Wink

P. S. Zelenka, preživeli smo, samo dnevna denarna poraba se je dvignila zaradi nakupovanja ustekleničene vode. Very Happy
Andreja
Andreja

Število prispevkov : 1346
Join date : 21/04/2008
Age : 37

Nazaj na vrh Go down

Nov napajalnik ali zgodba, ki še čaka svoj epilog Empty Re: Nov napajalnik ali zgodba, ki še čaka svoj epilog

Objavlja  marko100 Čet 28 Maj 2009 - 8:15

Ja en dan brez vode za konja ni tak problem zdržat. Poznam primere ko konj ni pil 2 dni pa to ne doma na dvorišču ampak na poti, ko je moral delat.
Če imaš takšne probleme, da ne pijejo iz napajalnika in ih nočeš izpostavljat žeji potem montiraj plovec na bano. Ugodna in trajna rešitev. Samo pozimi ga odklopi da ne bo služajno ventil zamrznil.
marko100
marko100

Število prispevkov : 350
Join date : 06/11/2008
Age : 42

Nazaj na vrh Go down

Nov napajalnik ali zgodba, ki še čaka svoj epilog Empty Re: Nov napajalnik ali zgodba, ki še čaka svoj epilog

Objavlja  zelenka Čet 28 Maj 2009 - 10:41

Hmm, poleti 1 dan brez vode... Sej zdržijo (to je: ne umrejo), vendar dehidracija tako pri človeku, kot pri konju, naredi škodo organizmu. Smo že vsi poguglali, ne? pirat

Plovec je tudi dobra rešitev, ja. Vseeno upam, da bodo prijeli za napajalnik, saj je že naštiman.
zelenka
zelenka

Število prispevkov : 1687
Join date : 22/04/2008
Kraj : Primorska

https://barefoot.slovenianforum.com

Nazaj na vrh Go down

Nov napajalnik ali zgodba, ki še čaka svoj epilog Empty Re: Nov napajalnik ali zgodba, ki še čaka svoj epilog

Objavlja  marko100 Čet 28 Maj 2009 - 11:58

Ja dehidracoja ni nekaj blagodejnega, pa vendar naravni instinkt je vedno dovolj močno izražen, da bo pil predno bo imel kakšne hujše posledice. Bo Urška povedala kako pogosto pijejo Brambeki Very Happy , je pa res da so oni temu prilagojeni.
Konji, ljudje,.... funkiconirajo po principu zakaj bi če ni treba. Very Happy
marko100
marko100

Število prispevkov : 350
Join date : 06/11/2008
Age : 42

Nazaj na vrh Go down

Nov napajalnik ali zgodba, ki še čaka svoj epilog Empty Re: Nov napajalnik ali zgodba, ki še čaka svoj epilog

Objavlja  Uncas Čet 28 Maj 2009 - 13:32

Ja brumby-ji pijejo na par dni, ampak so temu prilagojeni.
Uncas
Uncas

Število prispevkov : 1962
Join date : 22/04/2008
Kraj : Ljubljana

http://www.myspace.com/vran_uncas

Nazaj na vrh Go down

Nov napajalnik ali zgodba, ki še čaka svoj epilog Empty Re: Nov napajalnik ali zgodba, ki še čaka svoj epilog

Objavlja  zelenka Ned 1 Nov 2009 - 12:06

Epilog?
zelenka
zelenka

Število prispevkov : 1687
Join date : 22/04/2008
Kraj : Primorska

https://barefoot.slovenianforum.com

Nazaj na vrh Go down

Nov napajalnik ali zgodba, ki še čaka svoj epilog Empty Re: Nov napajalnik ali zgodba, ki še čaka svoj epilog

Objavlja  Uncas Ned 1 Nov 2009 - 12:23

Jaz vem, da ko bom nekega lepega dne na svojem (ja, sej grem vplačat loto), bom imela napajalnik, kot ga najdeš pri Sonji, a ni del Hit Aktiv sistema. Voda priteče v šalčko s sreani (podobno kot pri zobarju) in je na senzor, se sama dopolni, ko je nivo upade. Kar je pa najboljše je to, da je voda stalno temperirana, kar vzpodbuja več pitja in posledično zmanjša možnost za razne kolike pozimi.
Uncas
Uncas

Število prispevkov : 1962
Join date : 22/04/2008
Kraj : Ljubljana

http://www.myspace.com/vran_uncas

Nazaj na vrh Go down

Nov napajalnik ali zgodba, ki še čaka svoj epilog Empty Re: Nov napajalnik ali zgodba, ki še čaka svoj epilog

Objavlja  Andreja Ned 1 Nov 2009 - 13:04

zelenka je napisal/a:Epilog?

Bana. Napajalnika se niti dotaknili niso, čeprav so čez poletje parkrat ostali brez vode (npr. čez noč ali če nas ves dan ni bilo doma). Ostaja sicer namontiran, mogoče mi uspe naslednje leto.

Imam pa seveda zdaj kar malo preganjavice in hodim tudi po 3 krat preverjat, če sem zaprla vodo (večinoma zato, ker je moj kratkotrajni spomin vse bolj na nuli). Very Happy
Andreja
Andreja

Število prispevkov : 1346
Join date : 21/04/2008
Age : 37

Nazaj na vrh Go down

Nov napajalnik ali zgodba, ki še čaka svoj epilog Empty Re: Nov napajalnik ali zgodba, ki še čaka svoj epilog

Objavlja  Uncas Ned 1 Nov 2009 - 13:06

Andreja je napisal/a:Imam pa seveda zdaj kar malo preganjavice in hodim tudi po 3 krat preverjat, če sem zaprla vodo (večinoma zato, ker je moj kratkotrajni spomin vse bolj na nuli). Very Happy

A tvoj tudi? Sem mislila, da sem edina Razz
Uncas
Uncas

Število prispevkov : 1962
Join date : 22/04/2008
Kraj : Ljubljana

http://www.myspace.com/vran_uncas

Nazaj na vrh Go down

Nov napajalnik ali zgodba, ki še čaka svoj epilog Empty Re: Nov napajalnik ali zgodba, ki še čaka svoj epilog

Objavlja  Sponsored content


Sponsored content


Nazaj na vrh Go down

Nazaj na vrh

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu